PL EN DE

Rekuperacja

Centrala rekuperacyjna AERISnext 450

Ventermo

Nowa centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła AERISnext 450!

Jest to energooszczędna centrala wentylacyjna z unikatowym wymiennikiem ciepła wzorowanym na idealnym szlifie brylantowym. Posiada wymiennik przeciwprądowy o najwyższej na rynku wydajności termicznej: aż 94% (liczone wg normy EN 13141-7:2010). Rekuperator AERISnext 450 posiada wydajność nominalną 450 m³/h.

Rekuperator AERISnext 450 dostępny jest w wersji pełnej, w wersji pełnej z wymiennikiem entalpicznym (ERV), który oprócz ciepła, odzyskuje także wilgoć, a także w wersji standard z ograniczonymi możliwościami sterowania.

Sprawność odzysku ciepła AERISnext 450: 94%.
Sprawność termiczna odzysku ciepła AERISnext 450 w wersji ERV: 85%.

Rekuperator AERISnext 450 dedykowany jest szczególnie do budynków energooszczędnych i pasywnych, gdzie niskie zapotrzebowanie energetyczne połączone z wysokim komfortem i jakością powietrza jest priorytetem.

Rekuperator AERISnext 450 doskonale spełnia swoją funkcję również w obiektach użyteczności publicznej (przychodnie, sklepy, gabinety kosmetyczne, siłownie, sale fitness, studia nagrań).

Cechy rekuperatora AERIS 450next
- wymiennik przeciwprądowy o sprawności 94%
- inteligentny system programowania i regulacji pracą rekuperatora
- oszczędne wentylatory na prąd stały
- modulowany automatyczny bypass
- modulowana nagrzewnica wstępna ze zmiennymi parametrami pracy
- wydajność nominalna centrali: 450 m³/h
- sterownik ComfoSense C lub ComfoSwitch C
- możliwość obsługi rekuperatora przez wyświetlacz umieszczony w obudowie rekuperatora
- sterowanie w języku polskim i angielskim (do wyboru)
- estetyczna obudowa z poliwęglanową klapką zabezpieczającą przed niechcianym dostępem i ze schowkiem na - instrukcje obsługi rekuperatora
- doskonała izolacja wewnętrzna z polipropylenu ekspandowanego (EPP) idealnie tłumiąca dźwięki i izolująca termicznie
- bardzo cicha praca: już od 45 dB(A) - głośność przez obudowę i już od 70 dB(A) na króćcu nawiewnym przy maksymalnym przepływie i ciśnieniu 200 Pa
- izolowane króćce montażowe o stałym ustawieniu
- możliwość sterowania bezprzewodowego (RFZ)
- możliwość podłączenia do pełnej wersji rekuperatora gruntowego wymiennika ciepła (poprzez moduł przyłączeniowy OptionBox)
- pełna wersja rekuperatora AERIS 450 współpracuje z czujnikiem CO2 i czujnikiem wilgotności (poprzez moduł OptionBox)
- w pełnej wersji możliwość podłączenia nagrzewnicy wtórnej AERIS Eno (poprzez moduł OptionBox)
- dwa plisowane filtry wielorazowe G4 na wyposażeniu centrali
- możliwość stosowania filtrów F7 o podwyższonej klasie filtracji (dla alergików)
- współpraca ze światowym standardem zarządzania budynkiem inteligentnym KNX

W wersji z wymiennikiem entalpicznym (ERV)
- wymiennik przeciwprądowy membranowy o sprawności termicznej 85%
- oprócz ciepła wymiennik odzyskuje również wilgoć z powietrza wyciąganego i przekazuje ją do powietrza nawiewanego
- opatentowana membrana polimerowa wymiennika z wbudowaną technologią Microban firmy DPoint
- wymiennik odporny na zagrzybienie i drobnoustroje oraz na zamarzanie
- możliwość mycia wymiennika wodą
- bardzo szczelna konstrukcja: brak przechodzenia zapachów, gazów, zanieczyszczeń z powietrza wywiewanego do nawiewanego
- brak konieczności montowania odpływu skroplin i usuwania kondensatu
- długa żywotność

Wymiary centrali: wysokość: 849,7 mm, szerokość: 725 mm, głębokość: 570 mm.
Waga: 50 kg.

INFORMACJE OGÓLNE
Rekuperatory AERIS 450next powstały na bazie 75 lat doświadczeń holenderskich inżynierów w zakresie produkcji central wentylacyjnych. Stanowią one następne pokolenie rekuperatorów AERIS obecnych na rynku polskim od ponad 10 lat.

Rekuperatory AERISnext stanowią główny element systemu zrównoważonej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W systemie tym zanieczyszczone powietrze jest usuwane m.in. z kuchni, toalet i łazienek, a świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz jest nawiewane do pokojów i salonów i sypialni. Wydajność rekuperatorów AERISnext 450 pozwala na stosowanie go zarówno w budownictwie jednorodzinnym, mieszkaniowym, jak również w niewielkich obiektach użyteczności publicznej.

Obudowa
Obudowa boczna urządzenia wykonana jest z blachy stalowej powlekanej malowanej w kolorze szarym RAL 7046. Front centrali wykonany jest z tworzywa sztucznego ABS w kolorze białym RAL 9003. Dostępna dodatkowa pokrywa wyświetlacza zabezpieczająca przed niepożądanym dostępem (np. dzieci) wykonana z poliwęglanu. W urządzeniu przewidziano schowek na instrukcję obsługi z przodu centrali. Króćce montażowe Ø180 mm (wymiar wewnętrzny) i Ø200 mm (wymiar zewnętrzny) wykonane są z polipropylenu.

Wentylatory
Rekuperator jest wyposażony w nowatorskie i energooszczędne wentylatory promieniowe RadiCal® firmy Ebm-papst na prąd stały, które zmniejszają poziom dźwięku oraz obniżają zużycie energii. Wentylatory wyposażono w nakładkę FlowGrid, która prowadzi i optymalizuje przepływ powietrza do rekuperatora oraz obniża poziom hałasu.

Filtry w rekuperatorze AERISnext
Urządzenie wyposażone jest standardowo w 2 szt. filtrów plisowanych wielorazowego użytku o klasie filtracji G4. Sposób ich mocowania zapewnia doskonałą szczelność oraz swobodną wymianę bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi. Filtry posiadają plisowaną budowę, dzięki czemu ich powierzchnia uległa zdecydowanemu zwiększeniu w porównaniu do central starego typu, co skutkuje bardzo efektywną filtracją powietrza w rekuperatoraach AERISnext.

Sposób pomiaru stanu zużycia filtra
Urządzenie wyposażone jest w system przypominania o konieczności wymiany filtrów, pracujący w oparciu o dane dotyczące ilości przefiltrowanego powietrza.
Filtr wymienia się po przefiltrowaniu określonej liczby m3 powietrza lub po upływie 6 mcy (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Tym samym ostrzeżenie pojawi się wcześniej, jeśli przepływ powietrza wentylującego jest duży.

Nowej generacji wymiennik ciepła o dużej powierzchni odzysku
Przeciwprądowy wymiennik ciepła o kształtach wzorowanych na perfekcyjnym szlifie brylantowym z dodatkowymi - w porównaniu do starych rekuperatorów AERIS - 100 mm wysokości wymiennika. Wykonany z wysokiej jakości polistyrenu lub kopolimeru polietylenowego polieteru (wymiennik ERV). Sprawność do 94% i do 85% (sprawność termiczna wersji ERV) wg normy EN 13141-7:2010.

Układ antyzamrożeniowy z modulowaną nagrzewnicą wstępną
Każdy rekuperator AERISnext 450 wyposażony jest w inteligentną nagrzewnicę wstępną, która załącza i wyłącza się automatycznie, a jej moc idealnie dopasowuje się do ilości przepływającego powietrza. Nagrzewnica podgrzewa powietrze zewnętrzne, dzięki czemu kondensat wykraplający się wewnątrz wymiennika nie ulega zamarzaniu. Trójkątne elementy zwiększają powierzchnię grzewczą, a nowatorska budowa minimalizuje opory przepływu powietrza.

Programowanie rekuperatorów AERISnext 450
Programowanie rekuperatorów AERISnext 450 odbywa się poprzez wyświetlacz na obudowie rekuperatora, sterownik ComfoSense C (pełna wesja rekuperatora) lub ComfoSwitch C (wersja standard). Podłączyć do nich można również sterownik bezprzewodowy RFZ (centrala musi być wtedy wyposażona w sterownik ComfoSense C, który ma wbudowany odbiornik syngału radiowego RFZ).

Modulowany bypass
Rekuperator AERISnext 450 zapewnia optymalny komfort poprzez zastosowanie specjalnego obejścia, zwanego by-passem, który po załączeniu się kieruje całość powietrza poza wymiennik ciepła. Bypass jest w pełni automatyczny i płynny. Dzięki krzemowemu zaworowi jest szczelny, a jego praca odpowiada za zwiększony komfort nawiewu w rekuperatorach AERISnext.

Czujniki w rekuperatorze AERISnext 450 i technologia FlowControl®
W każdym rekuperatorze AERISnext 450 zamontowano czujniki wilgoci, ciśnienia i temperatury służace do optymalizacji przepływu powietrza. Ich pomiary definiują działanie bypassu i nagrzewnicy wstępnej i zależą od podawanych na bieżąco parametrów atmosferycznych. Dzięki aktualnym pomiarom definiowana jest również zależność między współczynnikiem wentylatora i przepływem powietrza i wentylator płynnie może reagować na każdą zmianę. Przy czym współczynnik wentylatora jest korygowany tylko dla wahań średnio- i długookresowych. W przypadku wahań krótkookresowych weźmie pod uwagę tylko znaczne wahania i tylko w oparciu o nie skoryguje pracę.

Technologia FlowControl® powoduje zmniejszenie strat ciepła podczas wentylacji, zapobiega jakimkolwiek uszkodzeniom konstrukcji przez wilgoć oraz stanowi znaczne uproszczenie uruchamiania centrali przez instalatora.

Technologia zastosowana w rekuperatorach AERISnext: objętościowy i masowy przepływ powietrza
Aby możliwe było osiągnięcie maksymalnych parametrów odzysku ciepła, podczas uruchamiania rekuperatora AERISnext wykorzystuje się obliczenia dla objętościowego przepływu powietrza (m3/h). Kiedy jednak rekuperator dokonuje ostatecznych wewnętrznych obliczeń i bilansów, ich podstawą jest już masowy przepływ powietrza (kg/s).

Masa strumienia powietrza doprowadzanego i powietrza wywiewanego musi przecież być taka sama, ale:
- przy temperaturze powietrza 20°C: 150 m3/h oznacza 180 kg/h
- przy temperaturze powietrza 0°C: 150 m3/h oznacza 194 kg/h

Podczas uruchamiania rekuperatorów, które nie stosują powyższego rozróżnienia, mierzy się więc strumień objętości powietrza, co oznacza, że w ciągu roku różnica masy może wynieść nawet 8% (!), powodując niepożądane wahania sprawności odzyskiwania ciepła.

W rekuperatorach AERISnext sprawność odzysku ciepła jest stale wysoka, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Wysoki komfort cieplny bez jakiejkolwiek regulacji: technologia adaptacji do klimatu w AERISnext
Dzięki automatycznemu wykrywaniu pory roku, rekuperator sam decyduje o otwarciu lub zamknięciu bypassu. Decyzja zostaje podjęta nie w oparciu o ustawioną przez użytkownika temperaturę komfortu na sterowniku rekuperatora (jak było we wcześniejszych wersjach rekuperatora AERIS), ale w oparciu o średnią temperaturę na zewnątrz w ciągu ostatnich 5 dni (RMOT = Running Mean Outdoor Temperature).

Odpływ kondensatu
Dzięki złączą bagnetowym gwarantowane jest szybkie i bezawaryjne podłączenie rekuperatora w zawsze właściwym momencie obrotowym. Pokrywa uszczelniajaca jest zawsze szczelnie zamknięta.

Objętościowy i masowy przepływ powietrza: obie technologie wykorzystane w AERISnext
Podczas uruchamiania urządzenia ComfoAir Q podstawą jest objętościowy przepływ powietrza (m3/h), ale podstawą wewnętrznych obliczeń i bilansowania w urządzeniu jest masowy przepływ powietrza (kg/s)

Aby możliwe było osiągnięcie maksymalnego odzysku ciepła, masa strumienia powietrza doprowadzanego i powietrza wywiewanego MUSI być taka sama, jednak:
- przy temperaturze powietrza 20°C: 150 m3/h oznacza 180 kg/h
- przy temperaturze powietrza 0°C: 150 m3/h oznacza 194 kg/h

Wniosek
Podczas uruchamiania obecnie dostępnych urządzeń mierzy się strumień objętości powietrza, co oznacza, że w ciągu roku różnica masy może wynieść nawet 8% (!), powodując niepożądane wahania sprawności odzyskiwania ciepła.

Wersje prawa-lewa rekuperatora AERISnext 450
Każdy rekuperator AERISnext 450 w wersji prawej (R) można przeprogramować na wersję lewą (L) - szczegóły w instrukcji obsługi.

Wersje pełne rekuperatorów AERISnext 450 można zamówić w wersji prawej (R) lub lewej (L). Istnieje możliwość późniejszej zmiany wersji w ramach danego urządzenia: z R na L i odwrotnie. Wymaga to zmiany położenia nagrzewnicy wstępnej i przeprogramowania centrali.

WERSJA PRAWA oznacza umieszczenie kanałów nawiewnego i wywiewnego (idących do wnętrza budynku) po prawej stronie urządzenia, a kanałów czerpni i wyrzutni po lewej.

WERSJA LEWA oznacza umieszczenie kanałów nawiewnego i wywiewnego (idących do wnętrza budynku) po lewej stronie urządzenia, a kanałów czerpni i wyrzutni po prawej.

Pliki do pobrania

Pobierz katalog

Projekt i wykonanie: virtual people